Chráněná krajinná oblast byla vyhlášena roku 1990 zejména z důvodu ochrany přirozeného meandrujícího toku řeky Moravy a něj navazujícího komplexu lužních lesů. Celá oblast je protkaná kouzelnými cyklostezkami a na každém kousku na Vás čeká nějaká zajímavost či místo k relaxaci nebo návštěvě pamětihosnosti. Mezi dětmi je oblíbená "Lesánkova cyklotrasa" či areál Sluňákov.
Kouzelnými lesními pěšinami se můžete toulat okolím zámku Nové Zámky. Potkáte zde několik opravdu hezkých míst -Chrám přátelství na skále nad řekou,
-Divoká jeskyně P
odkova
-Čertův most odnikud nikam
-Rytířská síň
-Vyvěračky
-Obelisk
-Růžový rybník a snad uvidíte i orla mořského, který zde hnízdí
Nový Dvůr - Osičkův statek
Velmi oblébené místo zejména mezi rodinami s dětmi. Vyhledávané místo, kde si děti mohou pohrát se zvířátky a na průlezkách, nasát atmosféru venkova, ochutnat místní regionální produkty, ale zejména si pochutnat na vynikající vyhlášené domácí zmrzlině, za kterou sem jezdí spousta lidí.
Starobylé město ležící na šesti ramenech řeky Moravy v severozápadně od Olomouce. Je známé jako Hanácké Benátky. Za návštěvu stojí radniční věž, starobylý most , muzeum harmonik a Nečíz - rameno řeky protékající pod náměstím.
Pivovar založený 12. listopadu 1893, který i v dnešní době stále vaří pivo klasickým způsobem. Každoročně je sběratelem řady významných ocenění. Pro zájemce je možné dohodnout exkurzi pivovaru s ochutnávkou všech druhů vařených piv. Litovelské pivo je k dostání i na našem výčepu.
Významná paleontologická a archeologická lokalita - vedle kostí dnes již vyhynulých pleistocenních obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby kamenné s četnými doklady o jejich činnosti. Mezi nejkrásnější partie patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně.
Muzeum výroby tvarůžků
nedalekých Lošticích se od nepaměti vyrábí vyhlášené Olomoucké tvarůžky. Můžete navštívit muzeum jejich výroby a nakoupit si v podnikové prodejně místní produkty nejen na ochutnání, ale i jako dárek z dovolené pro blízké.
Několik kilometrů dlouhý podzemní systém s mohutnými dómy, chodbami a propastmi zdobí mimořádně bohatá krápníková výzdoba mnoha forem a barev od drobných a křehkých brček aľ po několikametrové záclony, obří stalagmity a mohutné krápníkové kaskády.
Založeno kolem roku 1700 při renovaci zdejšího zámečku. Nepodařilo se zjistit původní uspořádání a sortiment dřevin, lze však předpokládat, že tu byly vysázeny jen domácí dřeviny (duby, buky, lípy, smrky). Některé z těchto původních stromů rostou v parku doposud.
Jeden nejvýznamějších moravských hradů patřící téměř do konce 15. století pánům z Kunštátu. Z tohoto rodu pocházel český král Jiří z Poděbrad, který se údajně narodil právě na Bouzově. Na konci 17. století se hrad stal majetkem řádu německých rytířů. Dnešní romantickou podobu Bouzov získal během rozsáhlé přestavby v letech 1896-1902, kdy byl upraven ve stylu německé pozdní gotiky. Dominantou hradu je 58 m vysoká hradní hláska, reprezentační interiéry jsou vybaveny hodnotným historickým mobiliářem, starými řadovými památkami a ukázkami uměleckých řemesel. Možnost vyjížděk na koních.
Barokní zámek francouzského typu stojí uprostřed kruhovitého parku, z něhož do čtyř stran vycházejí lipové aleje. Prohlédnout si můžete zámecké interiéry, bohatě zdobené květinovou malbou a štukováním, vzácnou sbírku míšeňského porcelánu a expozici slavnostních a cestovních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů z 18. až 20. století. Součástí prohlídky je i empírová kaple, výstava historických dětských kočárků a umělecká galerie.
Jeden z nejstarších dochovaných severomoravských hradů, postaven ve stylu Francouzského kostelu. Na konci 17. století část přestavěna na zámek. Od roku 1898 původní majitelé zámku, Liechtenštejnové, založili na Úsově lovecko-lesnické muzeum.
Stotisícové město, ležící v samém srdci Hané, patří a vždy patřilo k nejvýznamnějším moravským metropolím, kde si dávala dostaveníčka dějiny s osobnostmi a věda s pokrokem. Proto také nedávné získání statutu krajského města bylo jenom logickým vyústěním historického vývoje města coby kulturního, společenského a hospodářského centra, jehož dějiny se začaly psát před mnoha staletími.
Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku. Toto místo se nachází asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. Již zdaleka tento architektonický klenot upoutá svou smělou stavbou tyčící se do krajiny na vrchu nad Olomoucí a jakoby ukazující směr těm, kteří hledají Toho, který zná všechny naše radosti i trápení.
Součástí zahrady je také rozhledna, ze které je za pěkného počasí vidět nejen na celou zahradu, ale i do dalekého okolí. Zajímavostí ZOO Olomouc je také například 42 000 litrový bazén pro žraloky, nebo průchozí výběh pro makaky.
Krásný zámek z 2. poloviny 16. století. Losinský zámek, respektive losinské panství, je spojeno s tzv. čarodějnickými procesy, které zde probíhaly v letech 1678 - 1692. Za oběť inkvizičního tribunálu zde padlo 56 nešťastníků.
Termální koupaliště ve Velkých Losinách je velkou turistickou atrakcí. Nachází se v severní části areálu lázeňského parku a je zpravidla otevřeno od začátku května do konce září. Díky teplé vodě s příznivými účinky na mnoho lidských neduhů by Vám při Vaší návštěvě Velkých Losin nemělo uniknout.
přečerpávací vodní elektrárna společnosti ČEZ vybudovaná v Hrubém Jeseníku v katastrálním území Rejhotice obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk, uvnitř CHKO Jeseníky. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku – její instalovaný výkon je 2 × 325 MW.
Původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, založeného v polovině 13. století.
Prohlídková trasa Expozice času v sobě zahrnuje 10 místností, které jsou vybaveny především exponáty ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, Národního technického muzea v Praze, Židovského muzea v Praze a Obuvnického muzea Zlín.
Říčka Huntava ,která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města vyhloubila na horním toku hluboké skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku.
Jedna z největších sbírek historických kočárů a luceren ve střední Evropě.
Moravičanské jezero
Přírodní rezervace Moravičanské jezero (bagr) - 92,15ha. Přírodní rezervace chrání jezero vzniklé těžbou štěrkopísku. Ze vzácných rostlin se zde vyskytuje cídivka peřestá a jezero je významným hnízdištěm ptactva. Vyskytuje se zde 70 druhů ptactva - kriticky ohrožených (1), silně ohrožených (6) a ohrožených (7). V letních měsících místo hojně vyhledávané ke koupání pro svou teplou a průzračnou vodu.
Mohelnická pískovna
Štěrkopískovna poblíž Mohelnice. Skládá se ze dvou jezer (severní Mohelnické a jižní Moravičanské) spojených úzkým průlivem. Na Mohelnickém jezeře nadále pokračuje těžba štěrkopísku. Oblíbené místo ke koupání.
Věznice Mírov je věznice umístěná na bývalém středověkém hradě v obci Mírov (okres Šumperk). Jde o věznici se zvýšenou ostrahou, která má mimo jiné oddělení pro doživotně odsouzené, v němž jsou vězněni nejnebezpečnější vězni České republiky. Proslulá především útěkem Jiřího Kajínka v roce 2000.
Hora vysoká 1491,3 m nacházející se v Hrubém Jeseníku, je nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Je to zároveň nejvyšší vrchol Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu Česka. Na vrcholu hory byl v letech 1968-1983 vystavěn 162m vysoký vysílač, který nabízí vyhlídku z 80 m výšky.
Karlova Studánka je lázeňská obec ležící v okrese Bruntál. Má 226 obyvatel, její katastrální území má rozlohu 46 ha, a se svou nadmořskou výškou 800 m n. m. je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. Jen kousek odsud leží nejvyšší vrchol Jeseníků - Praděd. Rozlohou je druhou nejmenší obcí v České republice.
Červenohorské sedlo je oblíbené lyžařské středisko severní Moravy v pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se ve výši 1013 m na trase významného silničního přechodu (silnice I/44) a tvoří historickou hranici mezi Moravou a Českým Slezskem.
Křížová cesta byla vystavěna v roce 1760 na náklad královského rychtáře Jiřího Gröschelberga. Křížová cesta začíná u kostela Panny Marie Sněžné v Rudě a pokračuje na vrchol Křížového vrchu (589 m), kde je umístěno jako 12. zastavení sousoší Kalvárie.
Nové Mlýny - Řimice,
pošta Bílá Lhota
+420 603 875 957
č. účtu: 932329113/0800 (ČS)
jarmila.friebova@seznam.cz
www.stodola-morava.cz
Legenda:
volno
částečně obsazeno
plně obsazeno
tábořiště volné
pro rezervace doporučuji volat:
+420 603 875 957